TRAKEL kelebek fotoğrafları, kelebek türleri, kelebekler hakkında detaylı Türkçe bilgi
 Kelebek Forum 
   
Türler / Mann`ın Beyazmeleği Türkiye'nin Anonim Kelebekleri
Türler / / Mann`ın Beyazmeleği
 10.05.2014 14:13
Mann ın Beyaz Kelebeği hakkında.
ozzo Okunma sayısı.:2380
 10.05.2014 14:17
Bunları küçük beyaz ile ayırmak için tanı kartında apeksteki damarın çatalına bakılmış. Bu çoğunlukla doğru olsa da bazı mann larında çatallı olabileceği bazı uzmanlar tarafından belirtilmiş[1]. Çatal olanlar manni olabilir fakat çatal olmayanlar kesinlikle Mann dır denebilir mi? Tabi diğer tanı özelliklerinden ters bir durum yoksa.

[1], www.butterfliesoffrance.com/html/Pieris%20rapae.htm
ref: "7965" diye aratabilirsiniz
ozzo
 10.05.2014 16:47
Benim bildiğim P.Mannii ömür törpüsü bir kelebektir hocam, fazla takılmaya gelmez zamana bırakmak lazım :))) Selamlarımla...
coşkun
 01.08.2016 14:37
yüklediğim fotoyu mann ın beyazmeleği olarak kaydettim ve bunu tanı kartlarından inceleyerek karar verdim ki tanı kartlarında yazan kanat üst tarafında damarın çatallanmasında küçük beyazmelek oluyor fakat bu mann ın beyazmeleğinde düz seyreder diyor. Fakat isim değiştirmişsiniz şimdi bir foto daha yükleyeceğim ki ikisi arasında farklılık ile bu kararı da vermiştim. foto galerimden bu iki kelebeğin farklı olduğunu düşünüyorum bir inceleme yapabilir misiniz.
serklay
 01.08.2016 19:29
Alıntı ; yüklediğim fotoyu mann ın beyazmeleği olarak kaydettim ve bunu tanı kartlarından inceleyerek karar verdim ki tanı kartlarında yazan kanat üst tarafında damarın çatallanmasında küçük beyazmelek oluyor fakat bu mann ın beyazmeleğinde düz seyreder diyor. Fakat isim değiştirmişsiniz şimdi bir foto daha yükleyeceğim ki ikisi arasında farklılık ile bu kararı da vermiştim. foto galerimden bu iki kelebeğin farklı olduğunu düşünüyorum bir inceleme yapabilir misiniz.
Mann ile K.Beyaz Melek te belirttiğiniz kriterlerden birisi o dur ama kesin bir kriter değildir. Bir kelebeğin Mann olabilmesi için diğer şartları da yerine getirmesi gerekli. Belirttiğiniz kriterlere sahip K.beyaz melek ve Yalancı beyaz melekler var. Tanı kartındaki ayrımlara tam uyması lazım. Özellikle kanataltındaki sadece damar çevresi değil tüm alt kanada yayılan pullanmalar (Bazı bireylerde bu eksik görülür bu da türün bir den fazla nesilden oluşmasından dolayıdır) Kanatüsütünde ön kanat kenarındaki siyah apeks lekesi ince bir hat halinde aşağıya doğru uzanır. Bu ikisi k.beyaz melekte gözlemlenmez. Hızlı bir şekilde ayırt etmek için öncelikle bu iki kritere dikkat etmenizi öneririm. Diğer kriterleri ancak çektikten sonra fotograf detaylarında görebilirsiniz. Saygılarımla
aztelektronik


1
Toplam 4 mesaj