Forum 
   
Site Hakkında / Sitede şu da olsa iyi olur Türkiye'nin Anonim Kelebekleri
Site Hakkında / Sitede şu da olsa iyi olur /
 28.07.2017 15:45
Merhabalar. Trakel Türkiye de kelebeklerin nabzının tutulduğu site. Tabii ki hal böyle olunca biz kelebekseverlerin de bu güzel mekan için istekleri tükenmez :) Naçizane site hakkında şöyle olsa şu da olsa daha iyi olurdu diye düşündüğüm fikirlerimi sunmak istiyorum. Liste biraz kabarık kızmayın lütfen :)

1- Tür kayıtları için her üye 1 fotoğraf atabilmeli. Atacağı diğer fotoğraflar türün sırasını etkilememeli ilk fotoğrafa ek olmalı.

2- Tür detayları sayfasında konak ve habitat bilgilerine ve tanı kriterlerine daha fazla önem verilmeli. Her tür sayfasında varsa eğer o türe ait tanı kartı görülmeli.

3- Site acilen mobil uyumlu hale getirilmeli. Hemen herkes telefon ile giriş yapıyor çünkü.

4- Türler için kategorizasyon daha düzenli hale getirilmeli. Örneğin; tür sayfasına girildiğinde o türün cinsine tıklandığında aynı cinsteki türlerin listesini vermeli ki yeni başlayanlar (benim gibi) hangi türler birbirine benziyor onları daha rahat görmeli.

5- Yine tür sayfasında o türe benzer türlerin de linkleri bulunmalı.

6- Fotoğraflar için yıldızlama sistemi de getirilmeli (dogalhayat.org sitesinde olduğu gibi)

7- Eğlenceli hale getirmek için basit tanım yapma oyunları eklenebilir.

8- Kelebek yüklerken lokasyon bilgisini birkaç kademe daha detaylandırabilirsiniz. Sadece Tokat yerine Tokat -> Erbaa gibi ya da Tokat -> Erbaa -> Üç Tepeler Ormanı gibi.

9- Fotogaleride kelebek fotoğrafına tıkladığımızda fotoğrafın çekildiği il için link verilip direk o ilin tür listesine gitme imkanı sağlanmalı.şimdilik aklıma gelenler bunlar. Şimdiden bu zamana kadar ve bundan sonraki katkılarından dolayı Trakel ailesine teşekkürler.
lokmanbas Okunma sayısı.:302
 28.07.2017 16:12
Site için öneriler...
coşkun
 10.08.2017 17:43
1 numaralı önerin o zaman şu şekilde olacak Lokman, misal ; -Türün 172. fotoğrafı- ibaresi yerine ; -türü gözlemleyen 57. gözlemci- yani türün fotoğraf sayısı değil de gözlemci sayısı yazarsa, bir çok tür daha değerli görünecek...
gokhansozal
 10.08.2017 17:46
Alıntı ; 1 numaralı önerin o zaman şu şekilde olacak Lokman, misal ; -Türün 172. fotoğrafı- ibaresi yerine ; -türü gözlemleyen 57. gözlemci- yani türün fotoğraf sayısı değil de gözlemci sayısı yazarsa, bir çok tür daha değerli görünecek...
Aynen kardeşim. Gözlrmcinin türe ait 1., 2., 3., .... Fotoğrafı diye gidebilir.
lokmanbas
 10.08.2017 18:13
Alıntı ; Aynen kardeşim. Gözlrmcinin türe ait 1., 2., 3., .... Fotoğrafı diye gidebilir.
Güzel öneriler , bir kısmını dile getirdik
ancak programcı konusunda henüz çözülememiş bir sıkıntı var.
bekliyoruz sabırla...
benimpencerem
 10.08.2017 19:17
Lokman hocam ,
Çok değerli öneriler, Trakel biz kelebek gözlemcilerine sunulmuş önemli bir platform,hiç kimse burada misafir değil.
Hepimiz bu önemli platformun daha güzel ,daha değerli olması için katkılar yapmalıyız.
Tekrar teşekkürler,
Selamlar sevgiler...
abal
 12.08.2017 22:58
Lokman hocam mobil bir program yapılması konusunu daha önce bende düşünmüştüm ve trakele bulunan konum facebook, insagram ve swarmda olduğu gibi tam nokta olarak işaretlenip atılabilir böylece kelebekseverlere bir kolaylık sağlamış oluruz ayrıca bazı türlerin kanat üstleri gerekiyor gittiğimiz bölgeye tekrar gidemeyebiliyoruz tanı için bunlar tartışılmalı fotoğraflar o an f.foruma yüklenip bilgi istenmeli ama bunun kötü bir yanıda var bunu kötüye kullanan kelebek koleksiyoncuları ve yurtdışından gelen hırsızlar bizim yardımımızla oraya gitmiş gibi olur. Bunun yerine bir facebook grubunda mesaj yolu ile konum bildirilebilir diye düşünüyorum. Tüm maddelerede bunlar başta olmak üzere katılıyorum selamlar...
MuhammedPolaterP


1
Toplam 6 mesaj