TRAKEL kelebek fotoğrafları, kelebek türleri, kelebekler hakkında detaylı Türkçe bilgi
 Kelebek Forum 
   
Türler / Carbonell Mavisi Türkiye'nin Anonim Kelebekleri
Türler / / Carbonell Mavisi
 25.06.2011 15:17
Merhabalar,Sitede Carbonell mavisi ile ilgili okuduğum bilgide bir tutarsızlık var. Şöyleki; Wiemers tarafından tırtıllarının Hedysarum hedysaroides üzerinde olduğu gözlendiği yazıyor. Ama Hedysarum hedysaroides Gümüşhane, Trabzon, Erzurum, Kars ve Artvin illerinde yetişen endemik olmayan bir bitkidir. Antalya taraflarında (Geyik dağları) yetişen hedysaroides epitetli tek bitki Sartoria hedysaroides dir ve monotipik endemik bir bitkidir. Ama onun olabileceğini de sanmıyorum. Kelebek Isparta dan bilindiği halde, bitkinin Isparta dan kaydı yok. Bitki konusunda Wiemers in yanlış teşhis yapmış olabileceğini düşünüyorum. Eğer bitki teşhisi doğru ise ki uzak bir ihtimal de olsa o zaman bu kelebek yukarda bahsettiğim illerde de olabilir ki bu da endemiklikten düşebileceği anlamına gelir. Ama kelebek o kadar mesafeyi aşabilir mi bilmiyorum. Hedysarum cinsi meyvesi olmadan çok zor teşhis edilen zor bir cinstir. Hatta meyveli bile. O nedenle bitkiye bir daha bakılması gerekiyor bence.
serdaraslan Okunma sayısı.:3861
 28.06.2011 21:52
sitemiz amatörce emeklerin biraraya gelip oluşturduğu bir bilgi havuzudur. Burayı elbirliği ile daha da güzelleştireceğimize inanıyorum. Bu havuza ne kadar bilgi akarsa o kadar güzel bir kaynak olacak ..

selamlar
nemox
 29.06.2011 01:03
Wiemers bitkierle ilgilenmiyor bildiğim kadarıyla en fazla örnek alıp birilerine sormuştur. Bahsettiğin gibi Hedisarum hedysaroidesin Akdenizde bulunma ihtimali herhalde yok, hep doğu ve Kuzeydoğu denmiş. Bitki büyük ihtimalle aynı familyadan olan Sartoria hedysaroides. Acaba bu iki tür aynıydı da sonradan mı ayırdılar... O işler nasıl oluyor bilemiyorum.
İlginç bir nokta daha Hedisarum veya Sartoria ların hiçbirinin TUBİVES te Isparta kaydının olmaması. Veri tabanımız biraz eksik gibi.

En azından en yaygın tür H. varium Isparta da olmalı ki,
journals.tubitak.gov.tr/botany/issues/bot-03-27-6/bot-27-6-5-0301-12.pdf /> linkinde olduğu yazıyor.

Birde ormancıların Süleyman Demirel Üniversitesi kampüsünde bir yayınları var ki onda da H. hedysaroides in kampüste oduğu söyleniyor.
edergi.sdu.edu.tr/index.php/fbed/article/viewFile/1335/1449 />
Son bulduğum:Akdağ ve Geyik dağında S. hedysaroides var diyen aşağıdaki link. (Bu dağlar Isparta da geçiyor)
www.eoearth.org/article/Southern_Anatolian_montane_conifer_and_deciduous_forests />
İnternetten birşeyler buldukça yazdım ama toplayamadım... O yüzden linkleri de koydum.

Akşam akşam bana bir sürü bitki çalıştırdın ya helal olsun :))))))
Bu arada bu iş daha da zevkli hale geliyor. Konu gitgide derinleşiyor.

Ozgur70
 29.06.2011 01:52
Alıntı ;
değerli arkadaşlar,

tramem ve trakus sitelerinden sonra bir site daha eklemek farz oldu gibi bişey..

traot :))

niye bitkilerin de fotoğraflarını koyabileceğimiz bir site yapmıyoruz ? ayrıca kelebek ve kuş ve memeli türlerle olan besin ilişkisindeki yerlerini birbirine irtibatlandırırsak müthiş hazine gibi bir sitemiz olur.

selamlar hepinize
nemox
 29.06.2011 01:58
Alıntı ; değerli arkadaşlar,

tramem ve trakus sitelerinden sonra bir site daha eklemek farz oldu gibi bişey..

traot :))

niye bitkilerin de fotoğraflarını koyabileceğimiz bir site yapmıyoruz ? ayrıca kelebek ve kuş ve memeli türlerle olan besin ilişkisindeki yerlerini birbirine irtibatlandırırsak müthiş hazine gibi bir sitemiz olur.

selamlar hepinize
Bir gün mutlaka evet
ama nasıl eyyyy ütopya
Ozgur70
 29.06.2011 02:03
Sartoria hedysaroides sadece Antalya geyik dağlarından bilinen bir monotipik endemiğimiz. Bir de üyelerden berrinakyıldırım doktora konusu monotipik endemikler olduğu için ona da sordum Konya nın Antalya ya yakın olan ki yine geyik dağına yakın taraflarından bir kaydı var ama Isparta dan kaydı yok bu bitkinin. Bu durumda Sartoria olma ihtimali çok düşük. Hedysarum hedysaroides pembe çiçekli bir bitki. Hedysarum varium ise sarı çiçekli. Eğer topladıkları bitki mor ise Burdur taraflarından bilinen endemik Hedysarum pestalozzae türü var ki teşhisi sırasında çok sorun çıkaran bir tür. Ben bu zamana kadar mor çiçekli Hedysarum toplayıpta pestalozzae ye gitmeyen bir candidissimum gördüm herhalde. Zaten Hedysarum cinsi başlı başına sorunlu bir cins. Çiçek yetmiyor, olgun meyve kesinlikle şart bu cinste. Isparta SÜ de teşhis edilen tür H. pestalozzae olabilir eğer örnek meyveli ve çiçek iyi değilse. H. hedysaroidesin KD Anadoludan Akdeniz e atlaması zor gibi arada Anadolu diyagonali ve Batı torosları düşünecek olursak. Sartoria kaydı Isparta dan hiç olmadı. Ne florada ne de başka bir çalışmada. Eğer cins bazında hata yapıldıysa Hedysarum a en yakın cins Onobrychis veya Sartoria dır. Onobrychis, Hedysarum teşhisi kadar zor olmasa da yine de meyve gerektirir. Sartoria hedysaroides ile H. hedysaroides aynı türler değildir. İkisi birbirinden bağımsız. Sartoria, Hedysarumdan meyvesinin boğumsuz, çiçeklerinin daha küçük ve boyunun daha cüce olması ile, Onobrychis ten 3 ovullü ve 2-3 tohumlu olması ile ayrılır. Benim kafama en yatkın tür şu anda eğer cins doğru teşhis edilmişse H. pestalozzae dir. Bitkinin Sartoria hedysaroides olması demek ya bitki Isparta da da var ya da Isparta da yok ama kelebeğimiz Isparta da başka bir bitkiyi kullanıyor. Bu ancak alan çalışması ile çözülebilecek bir durum bence. Kelebeğin Isparta kaydına gidilip alandaki bitkiye bakmak. Benim son düşüncem özetle, Hedysarum hedysaroides teşhisinin aslında H. pestalozzae olabileceği yönünde.
serdaraslan
 29.06.2011 02:18
Alıntı ; Sartoria hedysaroides sadece Antalya geyik dağlarından bilinen bir monotipik endemiğimiz. Bir de üyelerden berrinakyıldırım doktora konusu monotipik endemikler olduğu için ona da sordum Konya nın Antalya ya yakın olan ki yine geyik dağına yakın taraflarından bir kaydı var ama Isparta dan kaydı yok bu bitkinin. Bu durumda Sartoria olma ihtimali çok düşük. Hedysarum hedysaroides pembe çiçekli bir bitki. Hedysarum varium ise sarı çiçekli. Eğer topladıkları bitki mor ise Burdur taraflarından bilinen endemik Hedysarum pestalozzae türü var ki teşhisi sırasında çok sorun çıkaran bir tür. Ben bu zamana kadar mor çiçekli Hedysarum toplayıpta pestalozzae ye gitmeyen bir candidissimum gördüm herhalde. Zaten Hedysarum cinsi başlı başına sorunlu bir cins. Çiçek yetmiyor, olgun meyve kesinlikle şart bu cinste. Isparta SÜ de teşhis edilen tür H. pestalozzae olabilir eğer örnek meyveli ve çiçek iyi değilse. H. hedysaroidesin KD Anadoludan Akdeniz e atlaması zor gibi arada Anadolu diyagonali ve Batı torosları düşünecek olursak. Sartoria kaydı Isparta dan hiç olmadı. Ne florada ne de başka bir çalışmada. Eğer cins bazında hata yapıldıysa Hedysarum a en yakın cins Onobrychis veya Sartoria dır. Onobrychis, Hedysarum teşhisi kadar zor olmasa da yine de meyve gerektirir. Sartoria hedysaroides ile H. hedysaroides aynı türler değildir. İkisi birbirinden bağımsız. Sartoria, Hedysarumdan meyvesinin boğumsuz, çiçeklerinin daha küçük ve boyunun daha cüce olması ile, Onobrychis ten 3 ovullü ve 2-3 tohumlu olması ile ayrılır. Benim kafama en yatkın tür şu anda eğer cins doğru teşhis edilmişse H. pestalozzae dir. Bitkinin Sartoria hedysaroides olması demek ya bitki Isparta da da var ya da Isparta da yok ama kelebeğimiz Isparta da başka bir bitkiyi kullanıyor. Bu ancak alan çalışması ile çözülebilecek bir durum bence. Kelebeğin Isparta kaydına gidilip alandaki bitkiye bakmak. Benim son düşüncem özetle, Hedysarum hedysaroides teşhisinin aslında H. pestalozzae olabileceği yönünde.
En güzeli dediğin gibi alan çalışması olacak galiba. Kelebek bulunacak, izlenecek, yumurta bıraktığı bitki tespit edilecek meyve zamanı meyvesi çiçek zamanı çiçeği alınacak. Bu da arazide bir kaç hafta demek. Kaldı ki kelebeğin bulunma zorluğunu göz önüne alırsak bir kaç yıla yayılabilecek bir çalışma bile olabilir. Bunun için ciddi organizasyon gerekir hocam.
Ozgur70
 29.06.2011 03:00
ben şu an traot meselesine çok sıcak bakamıyorum. Nedeni bitkilerde çok sorun var ve bitki teşhisini bilmeyenler için içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. ve her familyanın kendine has morfolojik terimleri var. Hadi kelebeklerde yaklaşık 400 türü sorumlularına dağıttınız peki ama bitkilerde 12000 e yakın bitki taksonunun sorumlusunu nasıl bulacaksınız. Hiçbir akademisyen buna zaman ayırmayacaktır. Hadi ayırdı diyelim bazı cinslerde bitkinin kendisini isteyecektir. Örneğin Onosma cinsini ele alayım. Ben ne zaman uzmanına fotoğrafı göndersem bana bitkinin kendisini gönder diyor. Hak veriyorum çünkü Onosma gibi birbirine çok benzeyen daha onlarca cins, yüzlerce tür mikroskobik farklardan ayrılıyor. Onosma da haplotrikoz veya asterotrikoz tüy yapısı denen bir durum var. Bu tüy yapısının fotosunu çekebilecek bir makro çekimi kim yapabilir. Yani bitki fotosu çeken kişinin gerekli karakteristik organları çok iyi çekebilmesi ya da toplayıp bir botanikçiye teşhis ettirmesi gerekiyor. Benim arşivimdeki bitkilerin %95 rahmetlilerin son anlarına ait olan fotolar. Bilmediğim bir bitkiye ait mutlaka bir örnek örnek alırım. Teşhis ederim. Bakın daha orkidelerdeki hibrit ve buğdaygillerden hiç bahsetmedim. Yani kelebeklerde ve kuşlarda 350-400 türlük bir listede bile teşhislerde karışma olabiliyorsa, bitkide haydi haydi olur. Beni facebookta bitkisini teşhis edebilmem için etiketleyenlere tür teşhisi yapmaya çalışıyorum ama yapamadığımda cinste bırakıyorum. meyve gerek, yaprak gerek diyorum. Yoksa nasılsa bilmiyor ne yazsam yer karşı taraf mantığı yoktur bende ve karşı tarafı inandırabilmek için delilleri ile açıklarım. Bu da benim takıntılarımdan biri. O nedenle ben de şu an için bir çok tür için ütopya diyorum. Neyse konu dışına çıktık biraz. Bu başka bir başlık olduğu için konuyu kapatıyorum.
serdaraslan
 29.06.2011 03:10
Berrin de yazmış zaten ben şimdi farkettim. Kelebeği bulmasak bile kelebeğin daha önce görüldüğü alana ait koordinat veya yer bilgisi varsa o alanda genel vejetasyona bakıp alanda Hedysarum, Sartoria, Onobrychis aramak işi biraz daha kolaylaştırır. Alanda Hedysarum ve Sartoria yoksa (ki bu zaman kadar hiç Sartoria kaydı olmadı) ihale Onobrychis lere kalır ki o zamanda alanda aynı anda 3-4 Onobrychis türü olabilir. Artık hangisine bıraktığını ancak fotokapanlar kurarak anlarız herhalde. :)
serdaraslan
 29.06.2011 14:08
imrenerek gıpta ederek okudum yazışmalarınızı...her daim başarılar dilerim.
tabiatdostu


1
Toplam 9 mesaj